Památkově chráněný čtyřpodlažní funkcionalistický obchodní dům firmy Baťa postavený v letech 1930-31 podle projektu Františka Stalmacha a Jana Svobody. Palácově pojatá stavba je umístěna v nárožní poloze na severovýchodní straně dnešního Masarykova náměstí.

Obchodní dům Baťa stojí na místech původně dvou menších městských domů s čísly popisnými 24 a 25. Dům s č.p. 25, jehož historie sahá až do středověku, koupili bratři Tomáš a Antonín Baťové od tehdejšího majitele Julia Kittla v roce 1918. Tento dům měli obchodníci v plánu zbourat, ale vzhledem k bytové krizi město demolici nepovolilo, takže dům byl v letech 1920-1921 podle návrhu architekta Františka Grossmana rekonstruován. V přízemí byla firemní prodejna a sklady, v horním patře byty pro zaměstnance. Drobné úpravy domu probíhaly v letech 1926-28. Dům s č.p. 24, jehož historii lze dohledat do první poloviny 17. století, zakoupili bratři Baťové od rodiny Štalmachů v roce 1928. Po zakoupení druhého domu již nic nebránilo plánům na výstavbu nového obchodního domu. 

Výstavba nového obchodního domu

Ekonomický rozvoj firmy si vyžadoval vybudování nových reprezentativních obchodních prostor. V roce 1930 došlo k povolení demolice starších dvou domů na náměstí. Projekt na čtyřpatrový obchodní dům vypracovalo vlastní stavební oddělení společnosti Baťa ve spolupráci s architekty Františkem Štalmachem a Janem Svobodou. 

Novostavba byla bez problémů zkolaudována na poprvé a od 21. listopadu 1931 bylo povoleno její užívání. Novostavba funkcionalistického „Domu služby Baťa“ dostala číslo popisné 24. 

Jedná se o nárožní čtyřpodlažní dům s železobetonovým skeletem a cihelným zdivem. Fasádu přízemí zabírá pás výloh, hlavní vstup do prodejny je ze strany náměstí. Interiér tvoří dvoulodní halové prodejní místnosti. V přízemí a prvním patře se nacházela prodejna obuvi, ve druhém patře byla umístěna opravna obuvi, třetí patro sloužilo zaměstnancům a v posledním čtvrtém patře byly dva luxusní byty. 

Mimo standardní nabídky obuvi se v obchodním domě prodával také doplňkový a sezónní sortiment, například kabelky, čistící prostředky na boty, obaly, punčochové zboží, ortopedické pomůcky nebo také koupací potřeby. Od roku 1935 přibylo mezi nabízené služby obchodního domu odborné poradenství o péči o nohy a pedikúra. 

Obchodní dům společnosti Baťa jako jedna z prvním staveb začala zásadním způsobem měnit tvář hlavního náměstí Ostravy. 

V 70.letech provedeny dílčí úpravy exteriéru budovy, např. vyměněny výlohy, nástavec na střeše. Zařízení interiéru kompletně vyměněno.

V 80. letech 20. století byla ke stávající budově přistavěna zadní část (roh Zeyerovy ulice a 28. října).

  • Objekt byl vystavěn jako Dům služby Baťa.
  • Jde o výrazný příklad moderní pokrokové architektury začátku 30. let
  • Během výstavby obchodního domu byl poškozen sousední dům rodiny Pešatů, po finančním vyrovnání zde vyrostl nový obchodní dům

Přečtěte si také:

Zdroje a další informace:

Dobový pohled na roh dnešního Masarykova náměstí a ulice 28. října, kde později vyrostl Dům služby Baťa (1890-1900)
↑ Dobový pohled na roh dnešního Masarykova náměstí a ulice 28. října, kde později vyrostl Dům služby Baťa (1890-1900)

Dobový pohled na roh dnešního Masarykova náměstí a ulice 28. října, s původní prodejnou firmy Baťa (1910-30)
↑ Dobový pohled na roh dnešního Masarykova náměstí a ulice 28. října s původní prodejnou firmy Baťa (1910-30)

Dobový pohled na roh dnešního Masarykova náměstí a ulice 28. října, s původní prodejnou firmy Baťa (1910-30)
↑ Pohled na roh dnešního Masarykova náměstí a ulice 28. října s původní prodejnou firmy Baťa (1910-30)

Projekt Domu služeb Baťa (červenec 1930)
↑ Projekt Domu služeb Baťa (červenec 1930)

Pohled na novostavbu Domu služeb Baťa a nově postavený obchodní dům Jana Pešata (1932-38)
↑ Pohled na novostavbu Domu služeb Baťa a nově postavený obchodní dům Jana Pešata (1932-38)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *