Velkoryse světácká kavárna vznikla v nově vybudované palácové stavbě vídeňské pojišťovny Fénix. Kavárna patřila k nejluxusnějším podnikům ve městě a svou kapacitou pro až 1500 hostů způsobovala nevoli mezi tradičními ostravskými kavárníky.

Místo, ve kterém se kavárna Fénix nacházela, má bohatou kavárenskou historii. Od roku 1892 zde stával jednopatrový dům s vůbec první vídeňskou kavárnou Austria, která v roce 1911 změnila majitele i jméno (Sommer). Budovu v roce 1928 odkoupila Životní pojišťovací společnost Fénix. Ta nechala původní dům zbourat a na jeho místě postavit palácovou novostavbu, ve které plánovala také vybudovat moderní kavárnu.

Podle pojišťovny Fénix stará kavárna vedená Juliem Sommerem neodpovídala požadavkům moderní doby a to především ve městě, které se tak nečekaně a rychle rozvinulo: „ježto dosavadní kavárna neodpovídala požadavkům nynější doby, zejména v místě, které se v poslední době tak vyvinulo a to neočekávaným způsobem.“

Kavárna Fénix se rozkládala v celém přízemí a sousedila s ní herna a nekuřácké oddělení. V suterénu se nacházel taneční sál, kulečníky a menší restaurace. Interiér osvětlovala velká okna parteru. Kavárna měla dva vchody, jeden z ulice Čsl. legií a druhý od náměstí. Slavnostní otevření kavárny Fénix proběhlo 19. dubna 1930. Celkově byla kavárna schopna pojmout více než 1500 hostů. 

Inzerát lákající do kavárny Fénix (Slezský hasič, 5.1.1934)
Inzerát lákající do kavárny Fénix (Slezský hasič, 5.1.1934)

Interiér a zařízení 

Interiér kavárny byl zařízen ve stylu Art déco a kavárna patřila k jednomu z nejluxusnějších podniků v Moravské Ostravě. Stěny a nábytek byl ze vzácných dřevin, stoly měly mramorové a skleněné desky a sedačky prvotřídní francouzské a anglické čalounění. Okna zdobily drapérie z damašku. Stropní osvětlení bylo kombinací skla a mědi. 

Dobový tisk zaujalo především větrací zařízení, které nebylo na Ostravsku běžné a také automatizované kuchyňské stoje. Návštěvníci kavárny měli k dispozici v letních měsících venkovní zahrádku, která se nacházela před domem směrem ke kostelu.

Pozornost tisku upoutalo zejména novodobé zařízení větrací, „jehož na Ostravsku dosud nestává“, a rovněž kuchyňské stroje, které „překvapují svou úplnou automatičností, takže jakákoliv obsluha odpadá“.

Program

Hosté si mohli vybrat ze široké nabídky domácích a zahraničních časopisů. Pravidelně se zde konaly kulturní akce, např. koncerty pod taktovkou kapelníka Leo Kaufmanna, v suterénním tanečním sále se každý den od deváté hodiny večerní tančilo a o víkendech se pořádaly čaje o páté. Kavárník Ludvík Skřídlo v dobovém tisku zval na salonní koncerty konající se denně od sedmi večer do jedné hodiny ranní.

Kavárna Fénix se stala intelektuální výspou a divadelní kavárnou. Přes den sem zavítali divadelníci, kteří od stolů u oken sledovali příchod svého šéfa a večer divadelní publikum zvědavé, zda se dostaví některá z hereček. 

Provozovatelé

Zařízení a provoz kavárny převzala Lázeňská a hotelová společnost v Bratislavě, v jejíž prospěch se J. Sommer vzdal koncese a působil do roku 1929 pouze jako její zástupce. Koncese byla rozšířena o prodej pálených lihových nápojů a podávání čepovaného piva a vína, což způsobilo velkou nevoli Společenstva hostinských a kavárníků v Moravské Ostravě. Podle nich „pro kavárnu tak rozsáhlých místností a rozměrů nestává v Mor. Ostravě té nejmenší místní potřeby…“, a nemohou „taktéž připustiti, aby cizí společnosti bohatly na úkor zdejších hostinských a kavárníků“. Své protesty končí s dramatickým podotknutím: „…kdyby ještě Fenix měl výčep, je osud zdejších hostinských zpečetěn“. Spor byl nakonec vyřešen zdánlivým kompromisem. V říjnu 1930 získal nový nájemce Ludvík Skřídlo rozšíření koncese o podávání čepovaného piva a vína pouze pro svou osobu, a to po dobu trvání nájemní smlouvy.

Do roku 1939 byli zástupci Lázeňské a hotelové společnosti postupně L. Skřídlo, po jeho smrti v roce 1935 jeho manželka Františka a zanedlouho syn Zdeněk Skřídlo. V roce 1940 získal koncesi Adolf Sehnal, velkokavárník v Luhačovicích. V letech 1943-1945 byl zastaven provoz části podniku zvané „AS-Bar“ (později bar „Bolero“), po válce byl jeho provoz opět obnoven.

V září 1949 byla kavárna znárodněna a začleněna do národního podniku Československých hotelů. 
Od 50. do 90. let kavárna úspěšně fungovala, i když spíše jako restaurační zařízení. V červenci 1997 byl provoz kavárny ukončen.

Po rekonstrukci prostor zde byla umístěna prodejna domácích potřeb a papírnictví.

Zdroje a další informace:

FOTOGALERIE

Návrh interiéru kavárny Fénix 1928-1930, A. Epstein,
Návrh interiéru kavárny Fénix 1928-1930, A. Epstein

Návrh interiéru kavárny Fénix 1928-1930, A. Epstein
Návrh interiéru kavárny Fénix 1928-1930, A. Epstein

Dobový inzerát (Moravskoslezský hasič, 11.9.1937)
Dobový inzerát (Moravskoslezský hasič, 11.9.1937)

Inzerát na dobré osvěžení v kavárně Fénix (Rodná země slovem i písmem, 20.3.1941)
Inzerát na dobré osvěžení v kavárně Fénix (Rodná země slovem i písmem, 20.3.1941)

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *