Kostel sv. Bartoloměje v Nové vsi
Kostelík zvaný „U hrůbků“ se základy ze 16. století stojí v místech staré kapličky. Podle pověsti byli v těchto místech v roce 1561 zabiti a pohřbeni dva mniši ze zrušeného kláštera v Orlové.
Od roku 1443 v těchto místech stávala kaplička, postavená farářem Řehořem z Moravské Ostravy, která byla později zbořena a koncem 16. století nahrazena novou. V 18. století k ní byla přistavěna hlavní loď a kaple byla přestavěna na presbytář. Vznikl tak filiální kostel svatého Bartoloměje. Hlavní průčelí završuje trojúhelníkový štít s oknem ve tvaru volského oka
Na hlavním oltáři je socha sv. Bartoloměje. Vedle oltáře se nachází erb prostějovského kanovníka Františka Ondřeje z Manforfu ze 17. století. Od 19. století zdobí oltář epitafní obraz od ostravského malíře Jiřího Milotského z roku 1639.
Nejpozději v roce 1667 je doloženo pohřbívání na místním hřbitově. Mše se zde konávaly třikrát do roka, a to o pondělku velikonočním, pondělku svatodušním a o slavnosti svatého Bartoloměje, konané v neděli po svátku tohoto světce.
Větší opravy prodělal kostel roku 1807, kdy dokonce hrozilo jeho zbourání pro zchátralost, a potom roku 1913. Tehdy se začalo uvažovat o zřízení fary v Nové Vsi a bylo navrhováno postavit kostel zcela nový a stávající kostel sv. Bartoloměje zachovat pouze jako hřbitovní kapli. Od svého založení totiž byla Nová Ves přifařena k Moravské Ostravě a od roku 1913 k farnímu úřadu v Mariánských Horách.
Jedná se o uprostřed velkoměsta dochovaný venkovský kostelík se starším jádrem.
Zdroje a další informace:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Nov%C3%A1_Ves_(Ostrava)
- příspěvek Petra Vaňka ve skupině Nezapomenutá Ostrava
- http://www.ostravskepamatky.cz/pamatka/show/145
- https://pamatkovykatalog.cz/kostel-sv-bartolomeje-13230546
- publikace Průvodce architekturou Ostravy, Martin Strakoš, NPÚ 2009
- publikace Památný kostel „Na Hrubkách“ v Nové Vsi u Moravské Ostravy, František Klobouk, Benediktýnská knihtiskárna 1918.
https://kramerius.svkos.cz/uuid/uuid:7e1a84e0-2db2-11df-ba82-0013d398622b