Původně dvoupatrový nárožní obytný dům s obchodním parterem vystavěný podle projektu Felixe Neumanna v letech 1898-1899. Budova stojí na trojúhelníkové parcele při vjezdu do území vymezeného regulačním plánem Camilla Sitteho.

Městský dům s novobarokní fasádou tvoří nároží bloku. Dispozičně je budova dvojtraktová, inspirována Vídní a přizpůsobena netradičnímu tvaru pozemku. Dům byl určen pro zámožnější nájemníky. V přízemí byly obchody s výlohami, v patrech dvou a třípokojové byty s vlastním příslušenstvím. 

Vstupní chodba má štukovou výzdobu a litinové zábradlí. Trojramenné schodiště z kamenných stupňů je opatřeno kovovým zábradlím a svítidlem v přízemí. 

Jednotlivé byty se diferencovaly jako dvoutraktové, k podestám schodiště přiléhaly předsíně, průchozí pokoje k vnějším fasádám. Všechny místnosti byly prostorné, propojeny dvoukřídlovými dveřmi, často prosklenými s ozdobnými nadveřními nástavci. Eliptický pokoj v čele budovy přináležející k jednomu z bytů na každém patře, obsahoval arkýře a niky a sloužil jako salón. Stropy místností se honosily štukaturou s ornamenty či rostlinným motivem, v salónech s centrálním kruhovým figurálním motivem amorků. K příslušenství patřila rozlehlá kuchyň, sousedící s pokojem pro služebnou, šatna, koupelna a toaleta s větráním do dvora.

Zdroj: http://jarnemec.com/bytovy-dum-wilhelma-witteka

V roce 1928 došlo k rekonstrukci budovy, k nástavbě třetího patra a úpravě střechy.

Další úpravy domu proběhly v roce 1960, kdy byl dům rekonstruován pro administrativní prostory, které nerespektovaly původní dispozice. Původní štuková výzdoba se zachovala pouze v bývalém salónu v 1. patře.

V 90-tých letech 20. století pokračovala další devastace interiéru nevhodným umístěním prodejny s výrobnou uzenin. V roce 1996 se z domu vystěhoval Státní podnik bytového hospodářství a prostory domu sloužily jako ateliéry a zkušebny umělců. 

Na počátku 21. století se dům dostává do soukromých rukou a je citlivě opraven s ohledem na historickou hodnotu.

Zdroje a další informace: 

 

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *