Radniční fronta nájemních domů
Podél radniční fronty probíhala až do poloviny 19. století hlavní ostravská ulice, která směřovala k mostu přes Ostravici. Jednopatrové měšťanské domy s podloubím dodávaly náměstí maloměstský ráz. V rámci asanace historického centra města došlo i v těchto místech k celkové přestavbě.
Stavební úřad vytyčil nový průběh uliční čáry a také dohlížel, aby nově postavené domy uchovaly starobylý ráz náměstí a nezastínily důležitou památku – městskou radnici.
Na hlubokých parcelách vzniklo v letech 1912-1913 pět nových městských domů. Tyto domy byly postavené v pozdně secesním duchu s příměsí klasicismu, historismu a neobiedermeieru.
Masarykovo náměstí č.p. 2/2 – Řadový třípatrový dům s dvouosou secesní fasádou situovaný na hloubkové parcele v urbanisticky exponované poloze radniční fronty centrálního náměstí. Dům byl postaven podle projektu stavitele Jóži Dvořáka z roku 1912.
Masarykovo náměstí č.p. 3/3- Řadový třípatrový obytný a obchodní dům se secesní fasádou, situovaný v urbanisticky exponované poloze radniční fronty centrálního náměstí. Dům byl postaven podle projektu z roku 1912 ostravskou stavební firmou F. Mainx a L. Popp.
Střelniční č.p. 6/2 – Nárožní třípatrový dům se secesní fasádou uzavírající radniční frontu centrálního náměstí. Dům byl postaven v letech 1911 – 1912 podle projektu ostravského architekta a stavitele Felixe Neumanna.
Staviteli jednotlivých domů byli:
- č.p. 2 – Jóža Dvořák
- č.p. 3 – Ferdinand Mainx, Leopold Popp
- č.p. 4 – Eugen Noë, Ferdinand Storch
- č.p. 5 – Hans Ulrich, Alois Schön
- č.p. 6 – Felix Neumann
Zdroje a další informace:
- http://www.ostravskepamatky.cz/pamatka/show/60
- publikace Průvodce architekturou Ostravy, Martin Strakoš, 2008
- https://pamatkovykatalog.cz/cinzovni-dum-13065491
- https://pamatkovykatalog.cz/najemni-dum-13065521
- https://pamatkovykatalog.cz/cinzovni-dum-13065434