Stará elektrárna na Zámostí
Obecní elektrárna ve Slezské Ostravě byla vybudována v roce 1896. Elektrárna napájela čerpací stanici vodárny, síť veřejného elektrického osvětlení a později i úzkorozchodnou tramvajovou trať do Michálkovic a Hrušova.
Okolnosti vzniku
V souvislost se stavbou nového vodojemu na Hladnově došlo k postavení vůbec první elektrárny na Ostravsku. Do vodojemu v elektrárně na Zámostí byla samospádem přiváděna voda z lesa Důlňáku. Z vodojemu v elektrárně byla voda přečerpávána čerpadly do zemního vodojemu na Jaklovci.
Projekt a stavba
Tehdejší obci Polská Ostrava byla 28. října 1895 udělena koncese na stavbu a provozování elektrárny. Projekt a stavbu provedl místní, národnostně český architekt a stavitel Bohumil Židlický. Strojní vybavení (kotle a rychloběžné parní stroje) dodaly adamovské strojírny Bromovský, Schulz & Sohr. V budově elektrické centrály byla kotelna, strojovna, vodárenská místnost, skladiště a dílna. Ve vedlejší budově byly kanceláře. Součástí elektrárny byl také komín vysoký 35 metrů.
Elektrárna vyráběla stejnosměrný proud 2x 150V. Původně dodávala proud 80 odběratelům, včetně Jámy Terezie a koksovny Jámy Trojice.
Čerpací stanice vodovodu byla umístěna v „Centrální stanici pro elektrické osvětlení“ pravděpodobně z úsporných důvodů, protože obsluha elektrárny a vodárny byla spojena. Elektrická energie byla využívána pro pohon pístového čerpadla.
Rozšiřování a rekonstrukce
V roce 1911 byly přistavěny suterénní prostory pro akumulátor, který napájel tramvajovou trať do Michálkovic a po rozšíření o další kotel a parní stoj o výkonu 200 koní i tramvajovou trať do Hrušova.
V roce 1914 byl parní pohon přeměněn na pohon elektrický. Ve stejném roce byla postavena elektrárna na koksovně Karolina a transformační stanice na dole Terezie.
Další rekonstrukce elektrárny probíhaly v letech 1931 až 1933. Elektrárna přešla na střídavý proud a byla proměněna na transformační stanici. V roce 1941 byla elektrárna sloučena s obecní elektrárnou v Radvanicích.
Ukončení provozu
Provoz elektrárny byl pro její zastaralost ukončen po válce v roce 1945.
Z areálu elektrárny se zachovala hlavní budova. Nad elektrárnou vede ulice pojmenovaná U Staré elektrárny.
Zdroje a další informace:
- https://www.ostravainfo.cz/stara-elektrarna-ve-slezske-ostrave
- Slezskoostravské noviny, 03-04/2001
- Slezskoostravské noviny, 10/2005
- publikace 125 let zásobování Slezské Ostravy z veřejného vodovodu 1896 – 2021, ovak.cz